اقامت در روسیه
اخذ اقامت و تابعیت روسیه، به مراتب از خیلی از کشورهای دیگر آسان تر است.
به طور کلی ۲ راه اصلی برای اخذ اقامت و تابعیت روسیه وجود دارد:
 • اخذ اقامت روسیه از طریق ثبت شرکت
 • اخذ اقامت روسیه از طریق ازدواج

 • توضیح مهم:

  ۱. اخذ اقامت روسیه از طریق ثبت شرکت

  یک شرکت ثبت می‌کنید. شرکت مسئولیت محدود حتی با یک نفر هم قابل ثبت است. یک ایرانی می‌تواند مالک ۱۰۰ درصدی شرکت خودش باشد و نیازی به شریک روس ندارد. اما، تا قبل از اخذ جواز کار، نمی‌تواند مدیر عامل باشد و حق امضا ندارد. بنابراین، به طور موقت (برای حدود ۳ ماه) یک مدیر عامل روس استخدامی (بدون سهام در شرکت) معرفی می‌شود تا مقدمات اخذ جواز کار را فراهم کند.
  بعد از صدور جواز کار، مدیر عامل روس عزل و مدیر عامل ایرانی (که جواز کار گرفته) منصوب می‌شود.
  بهتر است تا حد امکان، فعالیتی هم در شرکت داشته باشید تا شرکت اظهارنامه صفر رد نکند. مادامی که شرکت فعالیت ندارد، مالیات نمی‌پردازید.
  برای اطلاعات کامل درباره ثبت شرکت در روسیه، اینجا را بخوانید.
  توضیحات کامل درباره سیستم مالیاتی شرکت ها در روسیه را اینجا بخوانید.

  جواز کار دو نوع است:

  جواز کار نیروی متخصص (VKS) - ویزای کار سه ساله


  حدود ۲ ماه زمان می‌برد.
  باید سالی ۲ میلیون روبل (حدودا ماهی ۲۹۳۰ دلار) از حساب شرکت به حساب شخصی خودتان به عنوان حقوق پول واریز کنید.
  یعنی از حساب شرکت، ماهی ۲۹۳۰ دلار به حساب کارمند (شخص ایرانی) پول واریز شود. (از جیب به جیب!)
  از این مبلغ، باید ماهی ۳۸۰ دلار حق بیمه به دولت پرداخت شود.
  بر اساس این نوع جواز کار، ویزای کار سه ساله داده می‌شود که با آن می‌توانید سه سال تمام در روسیه بمانید. ویزا مولتی است و می‌تواند در رفت و آمد باشید. این نوع ویزا قابلیت تمدید به نیاز به خروج از روسیه را دارد. یعنی اگر بعد از ۲ سال و ۱۰ ماه از دریافت جواز کار، به تمدید آن اقدام کنید، جواز کار و ویزا بدون این که مجبور باشید روسیه را ترک کنید، تمدید می‌شود و به این طریق می‌تواند سال های سال در روسیه بمانید. مادامی که حق بیمه را پرداخت کنید.
  افراد همراه (همسر و فرزندان) هم می‌توانند «ویزای همراه» بگیرند، بدون این که مجبور باشند حق بیمه پرداخت کنند. به عنوان مثال، پدر خانواده، شرکت ثبت می‌کند، برای خودش جواز کار و ویزای کار سه ساله می‌گیرد و برای همسر و فرزندانش هم ویزای کار همراه سه ساله. ماهی ۳۸۰ دلار هم حق بیمه پرداخت می‌کند.
  این نوع ویزا، قابلیت تبدیل به اقامت دائم (VNZh) یا همان پاسپورت آبی را دارد. یعنی به محض اخذ ویزای کار سه ساله، می‌شود در خواست اقامت دائم داد و ۳ تا ۶ ماه بعد اقامت دائم دریافت کرد. اعضای خانواده (همسر و فرزندان) هم می‌توانند اقامت دائم بگیرند.
  اقامت دائم (VNZh) از طریق جواز کار، سه ساله است و حکم «گرین کارت» را دارد. یعنی به جای ویزا، دفترچه (پاسپورت) آبی به شما می‌دهند که در کنار پاسپورت ایرانی ارزش دارد. یعنی همچنان ایرانی هستید و با این پاسپورت آبی، به روسیه سفر می‌کنید. با داشتن اقامت دائم، از همه حقوق شهروندی یک روس، غیر از حق رای برخوردارید و حتی مشمولی بیمه درمان رایگان می‌شوید.
  اگر یک بار دیگر اقامت دائم را تمدید کنید (اول ویزای کار سه ساله، بعد اقامت دائم سه ساله)، و از این ۶ سال، ۵ سال را در روسیه بمانید، هر سال حداقل ۶ ماه، مهمترین شرط اخذ تابعیت روسیه را دارا هستید و می‌توانید درخواست تابعیت روسیه بدهید و پاسپورت روسی بگیرید.
  برای اخذ اقامت دائم باید محل اقامت معرفی کنید. این آدرس در پاسپورت آبی، به شکل یک مهر ذکر می‌شود و به آن «پراپیسکا» می‌گویند. از این جهت، داشتن ملک (آپارتمان) به کارتان می‌آید. یعنی آدرس محلی اقامت واقعی خود را که مالک آن هستید اعلام می‌کنید. در غیر این صورت، باید «پراپیسکا» تهیه کنید.
  توجه داشته باشید که «پراپیسکا» با «رگیستراتسیا» یا همان «رجیستر ویزا» متفاوت است.

  پروسه کاری:
  ثبت شرکت با ۱۰۰ درصد سهام ایرانی و معرفی مدیر عامل استخدامی روس -- ۲ هفته زمان می‌برد
  افتتاح حساب بانکی در یک بانک روس توسط مدیر عامل روس -- ۱ هفته زمان می‌برد
  اخذ جواز کار -- ۱ تا ۲ ماه زمان می‌برد
  عزل مدیر عامل روس و نصب مدیر عامل ایران و اعلام تغییرات به بانک -- ۲ هفته زمان می‌برد

  جواز کار معمولی - ویزای کار یک ساله

  حدود ۳ ماه زمان می‌برد.
  باید سالی ۲۲۰ هزار روبل (حدودا ماهی ۳۲۰ دلار) از حساب شرکت به حساب شخصی خودتان به عنوان حقوق پول واریز کنید.
  یعنی از حساب شرکت، ماهی ۳۲۰ دلار به حساب کارمند (شخص ایرانی) پول واریز شود. (از جیب به جیب!)
  از این مبلغ، باید ماهی ۱۸۰ دلار حق بیمه به دولت پرداخت شود.
  بر اساس این نوع جواز کار، ویزای کار یکساله داده می‌شود که با آن می‌توانید یک سال تمام در روسیه بمانید. ویزا مولتی است و می‌تواند در رفت و آمد باشید. این نوع ویزا قابلیت تمدید به نیاز به خروج از روسیه را دارد. یعنی اگر بعد از ۹ ماه از دریافت جواز کار، به تمدید آن اقدام کنید، جواز کار و ویزا بدون این که مجبور باشید روسیه را ترک کنید، تمدید می‌شود و به این طریق می‌تواند سال های سال در روسیه بمانید. مادامی که حق بیمه را پرداخت کنید.
  افراد همراه (همسر و فرزندان) هم می‌توانند «ویزای همراه» بگیرند، بدون این که مجبور باشند حق بیمه پرداخت کنند. به عنوان مثال، پدر خانواده، شرکت ثبت می‌کند، برای خودش جواز کار و ویزای کار یکساله می‌گیرد و برای همسر و فرزندانش هم ویزای کار همراه یکساله. ماهی ۱۸۰ دلار هم حق بیمه پرداخت می‌کند.
  اما این نوع ویزا، فقط ویزاست و به اقامت یا تابعیت منجر نمی‌شود.

  پروسه کاری:
  ثبت شرکت با ۱۰۰ درصد سهام ایرانی و معرفی مدیر عامل استخدامی روس -- ۲ هفته زمان می‌برد
  افتتاح حساب بانکی در یک بانک روس توسط مدیر عامل روس -- ۱ هفته زمان می‌برد
  اخذ جواز کار -- ۲ تا ۳ ماه زمان می‌برد
  عزل مدیر عامل روس و نصب مدیر عامل ایران و اعلام تغییرات به بانک -- ۲ هفته زمان می‌برد

  ۲. اخذ اقامت روسیه از طریق ازدواج

  اگر با یک شهروند روس ازدواج کنید، چه مرد ایرانی با زن روس، چه زن ایرانی با مرد روس، می‌توانید اقامت بگیرید.
  در صورت اقدام و تسلیم مدارک، بعد از ۳ تا ۶ ماه اقامت موقت (RVP) می دهند که ۳ سال اعتبار دارد و به شکل یک مهر داخل پاسپورت است.
  بعد از یکسال از اخذ اقامت موقت (RVP) درخواست اقامت دائم (VNZh) می‌دهید و بین ۳ تا ۶ ماه اقامت دائم می‌گیرید.
  بعد از یکسال از اخذ اقامت دائم (VNZh)، درخواست تابعیت می‌دهید و در صورت دارا بودن شرایط، تابعیت و پاسپورت روسی می‌گیرید.
  کل این پروسه، از زمان ازدواج تا اخذ تابعیت روسیه، در کمترین حالت ۴ سال زمان می‌برد.
  داشتن فرزند، پروسه را تسهیل می‌کند.
  داشتن ملک، چه به نام همسر چه به نام خود، در گرفتن «پراپیسکا» تاثیر مثبت دارد. هر سال باید حداقل ۶ ماه را در روسیه بمانید.

  ۳. اخذ اقامت روسیه از طریق سرمایه گذاری

  چنانچه طرحی تولیدی (غیر از واردات و صادرات و دلالی و خرید و فروش ملک و...) داشته باشید و روی آن مجوز بگیرید، و شرکت جدیدی ثبت کنید و در آن شرکت بین ۱۰ تا ۱۰۰ درصد سهام داشته باشید و سود سهام سالیانه شما ۱۰ میلیون روبل باشد و از این مبلغ سالی حداقل ۲ میلیون روبل مالیات پرداخت کنید، می‌توانید ابتدا اقامت دائم (VNZh) و بعد از ۳ سال، تابعیت روسیه را بگیرید.

  توضیح مهم: صرف خرید ملک (زمین، آپارتمان، مغازه و...) در روسیه منجر به اقامت نمی‌شود.

  توضیح: اخذ اقامت روسیه از طریق سهمیه (Kvota) که در این جدول آمده و بعضی از اشخاص و شرکت‌های تبلیغ می‌کنند، عملا غیرممکن است.
تماس تلگرامی