شرایط ازدواج در روسیه

توضیح مهم: شرکت «روس مارکت» در زمینه ازدواج فعالیت ندارد. لطفا سئوال نفرمایید.

هر مرد یا زن خارجی (به جز بعضی از ملیت‌ها) که با شهروند روسیه ازدواج کند، می‌تواند به ترتیب اقامت موقت (RVP)، اقامت دائم (VNZh) و در نهایت تابعیت روسیه را اخذ کند. ازدواج در دفاتر ثبت ازدواج و تولد و... (ZAGS) مخصوص خارجی‌ها ثبت می‌شود و فرد باید مدارکی از جمله این مدارک را ارائه کند:
  • ترجمه شناسنامه و پاسپورت
  • گواهی تجرد
این ازدواج فقط در روسیه ثبت می‌شود و در صورت تمایل، باید با مراجعه به کشور همسر (یا سفارت آن کشور در روسیه)، ازدواج خود را جداگانه در آن کشور (مثلا ایران) ثبت کنند. خانم‌های خارجی که با مرد ایرانی ازدواج می‌کنند، بلافاصله تابعیت ایرانی می‌گیرند. اما اعطای تابعیت به مردان خارجی که با خانم ایرانی ازدواج کنند، زمان‌بر و تابع شرایط خاصی است. اما در روسیه، فرقی بین زن یا مرد نیست. یعنی چه مرد خارجی و چه زن خارجی، می‌تواند بعد از ازدواج تابعیت روسیه بگیرد. پروسه اخذ تابعیت روسیه از طریق ازدواج حداقل ۴ سال زمان می‌برد و متقاضی (فرد خارجی) باید حداقل:
  • با چندین آزمایش پزشکی طی چند دوره زمانی، سلامت خود را اثبات کند.
  • توانایی مالی خود را اثبات کند.
  • حداقل سالی ۱۸۰ روز را در خاک روسیه بماند.
  • آزمون زبان روسی بدهد.
  • گواهی عدم سوء پیشینه ارائه کند.
  • محل اقامت مشخص (رجیستر قانونی) داشته باشد.
همه این‌ها به شرطی است که ازدواج واقعی باشد. ترتیب دادن ازدواج صوری، غیرقانونی بوده و برای همه افراد دخیل، جرم محسوب شده و مجازات دارد. البته موسسات و افرادی هستند که بعد از ازدواج، برای طی کردن مراحل طولانی اداری، مشاوره می‌دهند. تابعیت در روسیه بر مبنای خون است، نه خاک. به عبارت دیگر، اگر یک زوج خارجی، مقیم روسیه باشند و در روسیه فرزندی به دنیا بیاورند، فرزند تابعیت روسیه نمی‌گیرد. اما اگر یکی از والدین روس باشد، فرزند می‌تواند (در صورت درخواست والدین یا خودش) تابعیت روسیه بگیرد. تابعیت دوگانه (Dual Nationality) در ایران و روسیه غیر قانونی است. اما در عمل چنین نیست و افراد می‌توانند هم تابعیت ایران را داشته باشند و هم تابعیت روسیه را. شایعه مربوط به ازدواج با دختران روس و دریافت تابعیت روسیه و جایزه ۱۵ هزار دلار، دروغ و کذب محض است.

کلمات کلیدی: ازدواج در روسیه، ازدواج با دختر روس، تابعیت روسیه، قوانین مهاجرت به روسیه، اقامت روسیه، اخذ اقامت روسیه، مهاجرت به روسیه، پاسپورت روسیه

تماس با ما
دانلود راهنمای سفر
اینستاگرام روس مارکت
تماس با واتس اپ