سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در روسیه، به ویژه با توجه به شرایط سیاسی اخیر، تصمیم اقتصادی خردمندانه‌ای است، به شرطی که به درستی و با مطالعه قبلی انجام شود.

فرصت‌های سرمایه گذاری در روسیه را می‌توان به بخش‌های زیر دسته بندی کرد.

املاک
واردات و صادرات
کشاورزی
دامداری
تولید
خرده فروشی
خدمات

املاک

واردات و صادرات

کشاورزی

دامداری

تولید

خرده فروشی

با وجود هزاران هزار فروشگاه زنجیره‌ای در روسیه و افزایش فروش اینترنتی، راه اندازی مغازه و فروشگاه در روسیه به اندازه ایران صرفه اقتصادی ندارد.

مواد غذایی، پوشاک، ابزار، مصالح ساختمانی، کیف و کفش و… همه و همه به صورت فروشگاه های زنجیره ای در روسیه عرضه می‌شوند و مغازه های کوچک توان رقابت با شرکت های بزرگ را ندارند.
 
یک مغازه پوشاک یا یک مغازه خشکبار در یک پاساژ، جواب نمی‌دهد. دنبال کارهای خارق العاده هم نباشید. کارهای جدید و خاص نیاز به سرمایه و زمان خیلی زیادی دارد. آن هم در یک کشور دیگر.

وضعیت در شهرهای کوچک تر کمی متفاوت است، اما به همان نسبت، تقاضا در این شهرها کم است و صرفه اقتصادی ندارد، حداقل برای سرمایه‌گذار خارجی.

با همه این‌ها، اگر به فروش حجره‌ای و سنتی علاقه دارید، هنوز بازارهای نیمه سنتی در روسیه وجود دارد و تعدادی ایرانی هم در این بازارهای فعالیت دارند. به عنوان مثال:

فود سیتی (Фуд Сити)، بازار بزرگ مواد غذایی مسکو
ساداوُد (Садовод)، بازار پوشاک و کیف و کفش و… مسکو

این بازارها در تسلط مهاجران آذربایجانی و افغان و تاجیک و ازبک و… است.

در مجموع، خرده فروشی در روسیه، اگر در سطح مغازه یا فروشگاه اینترنتی کوچک باشد، شانس زیادی برای موفقیت چشمگیر و بزرگ ندارد. . مگر این که اهل «کار گِل» باشید و به کم راضی.

خدمات

بخش خدمات در روسیه هم مانند خرده فروشی، به سمت زنجیره‌ای و اینترنتی شدن پیش می رود.

هزینه‌های بالای مدیریت یک بیزینس خدماتی و افزایش رقابت و سخت شدن جلب اعتماد مشتری، باعث شده که کارآفرینان به سمت «برند» شدن و زنجیره‌ای کردن کسب و کار خود بروند.

خدمات آرایش، زنجیره‌ای

رستوران، زنجیره‌ای

کافه، زنجیره‌ای

قلیان خانه، زنجیره‌ای

تعمیرات، زنجیره‌ای

نظافت خانه و اداره، زنجیره‌ای

آموزش، زنجیره‌ای

این به این معنی نیست که هیچ کار خدماتی در روسیه جواب نمی‌دهد. اگر دنبال کسب و کار کوچک هستید و انتظار سودهای آنچنانی ندارید، یک سلمانی کوچک در یک جای خوب در مسکو، شاید زندگی شما را بچرخاند.

تعداد کمی ایرانی هم در این زمینه موفق بوده‌اند و بیزینس های موفقی در روسیه راه انداخته اند.